Soğuk Hazır Asfalt Yama Malzemesi

Soğuk Hazır Asfalt Yama Malzemesi 

Ars Yama:

Soğuk hazır asfalt yaması, düşük sıcaklıklarda uzun süre yumuşak kalabilen, ıslak zeminlerde ve soğuk havalarda kolaylıkla uygulanabilen ve astar gerektirmeyen bir asfalt karışımıdır. Kışın donma nedeniyle bozulan yolların tamirinde kullanılır. Hafif ve orta trafiği olan yollarda aşınma tabakası olarak da kullanılabilir. Şehir içi ve dışı yolların tamirinde fabrika, alışveriş merkezi, hastane, otel, okul, siteler, parklar, otopark vb. alanların bozulan kısımlarının tamirinde, tenis kortları, basketbol sahaları gibi alanların bakımında kullanılabilir.

Soğuk hazır asfalt yamasının uygulanması sırasında aşağıda belirtilen şartlara uyulduğu takdirde yolda uzun süreli ve kalıcı çözümlere ulaşılır:

Soğuk hazır yama karışımının stok ömrü ortalama 6 aydır. 10 adetten daha fazlası üst üste stok yapılmamalıdır.

Soğuk hazır yama karışımı 50 x 50 cm büyüklüğündeki çukurlarda en iyi sonucu vermektedir.

Uygulama sırasında yanınızda mutlaka bir adet kürek ve bir adet fırça bulundurunuz.

Uygulama yapılacak çukurun içerisinde su birikintisi, çamur, toprak vs. varsa çukuru süpürge yada fırça ile temizleyiniz.

Yamayı poşetten çıkarıp, uygulama yapılacak çukura yeteri kadar boşaltınız.

Yamayı çukurun içine kürekle uygun bir şekilde dağıtın ve küreğin tersi ile 4-5 defa sıkıştırın. Şayet kürekle sıkıştırdıktan sonra soğuk hazır yama yol seviyesinin altında kalıyorsa bir miktar daha soğuk yamayı çukura boşaltın ve kürekle tekrar sıkıştırıp yamayı yol seviyesine çıkartın.

İmkan varsa kompaktörle sıkıştırma yapıldığı takdirde en iyi sonuca ulaşmak mümkündür.

Sıkıştırma yapıldıktan sonra yamanın yüzeyine kum serpilmesinde fayda vardır. Uygulama yapıldıktan sonra yol hemen trafiğe açılabilir.

NOT: 50 x 50 cm'den büyük olan çukurlarda uygulama yapıldığı zaman, yamanın kenarlarındaki derinliğin minimum 4-5 cm olması gerekir. Eğer kenarlardaki derinlik 4-5 cm'den az ise kenarlar kazma veya kürek yardımıyla 4-5 cm derinliğe getirilmelidir. Sıkıştırmada mutlaka kompaktör veya yama silindiri kullanılmalıdır.

SOĞUK ASFALT YAMA KATKI MALZEMESİ

Soğuk asfalt yama malzemesini akışkan yağı "FluxOil" kullanılarak imal edilmektedir. Agrega ve bitüm düşük sıcaklıklarda karıştırılmakta ve karışıma akışkan yağı "FluxOil" ilave edilmektedir. Böylece soğuk karışımın kalıcı olması ve uygulandığı yüzeye iyi yapışması sağlanmaktadır. Bitümün reolojik özelliklerini değiştirir ve viskozitesi azaltır. Bitümle kaplanmış agrega tanelerinin birbirine yapışmasını geçici olarak engelleyerek asfalt karışımının soğuk olarak uygulanması imkanı yaratır.